Translate

31 Ekim 2009 Cumartesi

BİLİNMESİ VE UYGULANMASI GEREKEN 40 ÖNEMLİ HADİS-İ ŞERİF

(Allah Rasûlü) “Din nasihattir/samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ RasûlAllah?” diye sorduk. O da; “Allah'a, Kitabina, Peygamberine, Müslümanlarin yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.
Müslim, Imân, 95.


Islâm, güzel ahlâktir.
Kenzü'l-Ummâl, 3/17, HadisNo: 5225.


Insanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.
Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.


Kolaylastiriniz, güçlestirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
Buhârî, Ilm, 12; Müslim, Cihâd, 6.


Insanlarin Peygamberlerden ögrenegeldikleri sözlerden biri de: “Utanmadiktan sonra diledigini yap!” sözüdür.
Buhârî, Enbiyâ, 54; EbuDâvûd, Edeb, 6.


Hayra vesile olan, hayri yapan gibidir.
Tirmizî, Ilm, 14.


Mümin, bir delikten iki defa sokulmaz. (Mümin, iki defa ayni yanilgiya düsmez)
Buhârî, Edeb, 83; Müslim, Zühd, 63.


Nerede olursan ol Allah'a karsi gelmekten sakin; yaptigin kötülügün arkasindan bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. Insanlara karsi güzel ahlakin geregine göre davran.
Tirmizî, Birr, 55.


Allah, sizden birinizin yaptigi isi, ameli ve görevi saglam ve iyi yapmasindan hosnut olur.
Taberânî, el-Mu'cemü'l-Evsat, 1/275; Beyhakî, u'abü'l-Îmân, 4/334.


Iman, yetmis küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illAllah (Allah'tan baska ilah yoktur)” sözüdür, en düsük derecesi de rahatsiz edici bir seyi yoldan kaldirmaktir. Haya da imandandir.
Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58.


Iki göz vardir ki, cehennem atesi onlara dokunmaz: Allah korkusundan aglayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.
Tirmizî, Fedâilü'l-Cihâd, 12.

Zarar vermek ve zarara zararla karsilik vermek yoktur.
Ibn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta' Akdiye, 31.


Hiçbiriniz kendisi için istedigini (mü'min) kardesi için istemedikçe (gerçek) iman etmis olamaz.
Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, 71.


Müslüman müslümanin kardesidir. Ona zulmetmez, onu (düsmanina) teslim etmez. Kim, (mümin) kardesinin bir ihtiyacini giderirse Allah da onun bir ihtiyacini giderir. Kim müslümani bir sikintidan kurtarirsa, bu sebeple Allah da onu kiyamet günü sikintilarinin birinden kurtarir. Kim bir müslümani(n kusurunu) örterse, Allah da Kiyamet günü onu(n kusurunu) örter.
Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58.


Iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmis olamazsiniz.
Müslim, Îmân, 93; Tirmizî, Sifâtu'l-Kiyâme, 56.


Müslüman, insanlarin elinden ve dilinden emin oldugu kimsedir.
Tirmizî, Îmân, 12; Nesâî, Îmân, 8.


Birbirinize buguz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin; ey Allah' i n kullari, kardes olun. Bir müslümana, üç günden fazla (din) kardesi ile dargin durmasi helal olmaz.
Buhârî, Edeb, 57, 58.


Hiç süphe yok ki dogruluk iyilige götürür. Iyilik de cennete götürür. Kisi dogru söyleye söyleye Allah katinda siddîk (dogru sözlü) diye yazilir. Yalancilik kötüye götürür. Kötülük de cehenneme götürür. Kisi yalan söyleye söyleye Allah katinda kezzâb (çok yalanci) diye yazilir.
Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103, 104.(Mümin) kardesinle münakasa etme, onun hosuna gitmeyecek sakalar yapma ve ona yerine getirmeyecegin bir söz verme.
Tirmizî, Birr, 58.


(Mümin) kardesine tebessüm etmen sadakadir. Iyiligi emredip kötülükten sakindirman sadakadir. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadir. Yoldan tas, diken, kemik gibi seyleri kaldirip atman da senin için sadakadir.
Tirmizî, Birr, 36.

Allah sizin ne dis görünüsünüze ne de mallariniza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve islerinize bakar.
Müslim, Birr, 33; ‹bn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.


Allah' i n rizasi, anne ve babanin rizasindadir. Allah' i n öfkesi de anne babanin öfkesindedir.
Tirmizî, Birr, 3.


Üç dua vardir ki, bunlar süphesiz kabul edilir:
Mazlumun duasi, misafirin duasi ve babanin evladina duasi.
Ibn Mâce, Dua, 11.


Hiçbir baba, çocuguna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.
Tirmizî, Birr, 33.


Sizin en hayirlilariniz, hanimlarina karsi en iyi davrananlarinizdir.
Tirmizî, Radâ' 11; ‹bn Mâce, Nikâh, 50.


Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden degildir.
Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66.


Peygamberimiz isaret parmagi ve orta parmagiyla isaret ederek: “Gerek kendisine ve gerekse baskasina ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üzerine alan kimse ile ben, cennette iste böyle yanyanayiz” buyurmustur.
Buhârî, Talâk, 25, Edeb, 24; Müslim, Zühd, 42.


(Insani) helâk eden su yedi seyden kaçinin. Onlar nelerdir ya Resulullah dediler. Bunun üzerine: Allah'a sirk kosmak, sihir, Allah' i n haram kildigi cana kiymak, faiz yemek, yetim mali yemek, savastan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadinlara iftirada bulunmak buyurdu.
Buhârî, Vasâyâ, 23, Tibb, 48; Müslim, Îmân, 144.


Allah'a ve ahiret gününe imân eden kimse, komsusuna eziyet etmesin. Allah'a ve ahiret gününe imân eden misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe imân eden kimse, ya hayir söylesin veya sussun.
Buhârî, Edeb, 31, 85; Müslim, Îmân, 74, 75.


Cebrâil bana komsu hakkinda o kadar çok tavsiyede bulundu ki; ben (Allah Teâlâ) komsuyu komsuya mirasçi kilacak zannettim.
Buhârî, Edeb, 28; Müslim, Birr, 140, 141.


Dul ve fakirlere yardim eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.
Buhârî, Nafakât, 1; Müslim, Zühd, 41; Tirmizî, Birr, 44; Nesâî, Zekât, 78.

Her insan hata eder.
Hata isleyenlerin en hayirlilari tevbe edenlerdir.
Tirmizî, Kiyâme, 49; Ibn Mâce, Zühd, 30.


Mü'minin baska hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardir; O'nun her isi hayirdir. Eger bir genislige (nimete) kavusursa sükreder ve bu onun için bir hayir olur. Eger bir darliga (musibete) ugrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayir olur.
Müslim, Zühd, 64; Dârim” Rikâk, 61.


Bizi aldatan bizden degildir.
Müslim, Îmân, 164.


Söz tasiyanlar (cezalarini çekmeden ya da affedilmedikçe) cennete giremezler.
Müslim, Îmân, 168; Tirmizî, Birr, 79.


İşçiye ücretini, (alninin) teri kurumadan veriniz.
Ibn Mâce, Ruhûn, 4.


Bir müslümanin diktigi agaçtan veya ektigi ekinden insan, hayvan ve kuslarin yedikleri seyler, o müslüman için birer sadakadir.
Buhârî, Edeb, 27; Müslim, Müsâkât, 7, 10.


Insanda bir organ vardir. Eger o saglikli ise bütün vücut saglikli olur; eger o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.
Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107.


Rabbinize karsi gelmekten sakinin, bes vakit namazinizi kilin, Ramazan orucunuzu tutun, mallarinizin zekatini verin, yöneticilerinize itaat edin. (Böylelikle) Rabbinizin cennetine girersiniz.
Tirmizî, Cum'a, 80.


Onlar, sabreden ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimselerdir.
(Ankebut 59)

1 yorum:

ahmed dedi ki...

Ulaşılmazlara sevdalandım ben.... Yıldızlara...Yıldızlara ışığını veren güneşe....O güneşe ışığını verene.....Ne hayallerim vardı benim....Mutluluktan uçtuğum,heyecana kapıldığım....Meğer ben ne ulaşılmaz hayaller kurmuşum.....

Gönlümde o yıldızlardan,onlara ışığını veren güneşten,güneşe ışığını verenden başkası olmayacaktı hani....hani gözlerime haram değmeyecekti......


hani benim tek derdim ötelere uzanmak olacaktı....Musab bin Umeyr misali ilim aşkıyla yanacaktım, tek derdim onun rızası için öğrenmek ve öğretmek olacaktı....başaramadım........

Hani Ebû Eyyub el Ensâri misali başka diyarlara gidecektim....Tek derdim oradaki insanlar olacaktı....o insanların dertleriyle dertlenip,halleriyle hallenecektim....hani gittiğim o topraklarda kalacaktım....mezarım o topraklarda kalacaktı....kalamadım...

Hani Hz Sümeyye misali olacaktım....Hiç bir şey beni davamdan ayıramayacaktı....öldürülesiye mücadele edecektim....ama yapamadım...pes ettim.....


Hani bir hayalim vardı o Mübarek topraklara doğru uzanmak , o kutlu insanları orada yaşayabilmek...Efendimizin yürüdüğü o yollarda yürüyebilmek....hani sadece beden olarak değil manen olarakta gidenlerden olacaktım....hani dünya namına hiçbirşey olmayacaktı aklımda....yapamadım...o mübarek topraklara gittim ama manen ulaşamadım....manen yaşayamadım oraları....

Rabbim hani sana layık bir kul olacaktım....Başımı her secdeye koyduğumda o anın lezzetini taa yüreğimde hissedecektim...Hani Senin aşkınla yanıp kavrulacaktım....
Halbuki...............


Halbuki Rabbim Sen bana şah damarımdan daha yakınsın,halbuki Rabbim Sen bana öyle yollar açmıştın ki....ama ben Sana gelen o yollarda takılıp kaldım....Sana gelen o yollarada nefsime uydum....Sana gelen yollarımı kendi ellerimle bozdum...SANA ULAŞAMADIM...SANA ULAŞAMIYORUM...


Aramıza girmek isteyenlere engel olamıyorum......
Ama ben umutluyum Rabbim...Çünkü inanıyorum ki ben Senin izninle sana geleceğim...Çünkü ben biliyorum ki ben Seni unutsamda Sen beni unutmazsın....Çünkü biliyorum ki her düştüğümde beni yine kaldıran sendin....her şaşırdığımda bana yeni kapılar açan sendin.....


Rabbim Sen bu dünya namına ulaşamadığım ama mahşer anında ulaştığım olacaksın....Çünkü inanıyorum ki Sen beni mahşer anında adaletinle değil rahmetinle yargılayacaksın.....yaşadıklarımla değil hayallerimde kurduğum dünyam ile yargılayacaksın.....hayallerimde yaşadığım yıldızlarla yargılayacaksın....

Çünkü Efendimiz diyor ya İnsan Sevdiğiyle Beraberdir ..... İşte Rabbim ben seni sevdim,Habibini sevdim,Habibinin Ashabını sevdim......
Rabbim ne olur beni bağışla,ne olur beni Sana ulaştır,Ne olur beni senin ve Habibinin Aşkı ile yandır......selam ve dua ile hayırlı günler kardeşim